Jablka patří k nejpopulárnějším a také k nejdostupnějším druhům ovoce nejen u nás, ale po celém světě. O tom, že lidstvo má jablka na svém jídelníčku tisíciletí ostatně svědčí i Bible. V České republice se pěstuje více než 330 odrůd jablek. Uvádí se, že celosvětově jich existuje dokonce přes 20 tisíc.
I když je jablko základem jednoho z nejpopulárnějších českých moučníků, tedy jablečného závinu, nejčastěji jablka konzumujeme syrová. Někdo si je pečlivě loupe, jiný nedá dopustit na slastný pocit, když se zakousne do celého sladkého šťavnatého plodu. Často je také pijeme ve formě džusu, nebo moštu, mixujeme je do smothie, nebo z nich vyrábíme kompot. Je ale lepší jablka oloupat, nebo je konzumovat i se slupkou?
Jablka jsou nejen skvělým zdrojem vitamínů a minerálů, jako je například hořčík, draslík, sodík, vápník a další, ale obsahuje i stopové prvky, které naše tělo nutně potřebuje pro své správné fungování. Obsah jednotlivých prvků, cukru, ale i energetická hodnota se samozřejmě u jednotlivých odrůd liší. Existují jablka kyselejší i sladší, šťavnatá i moučnější, zelená, červená, žlutá, žíhaná i vícebarevná. Každý si může vybrat podle svého.
Neloupaná jsou zdravější
Odborníci na zdravou výživu se shodují, že lepší je jablka neloupat. A pokud nějaký recept vyžaduje jablka oloupaná, slupky nevyhazujte, ale snězte ji. Obsahuje totiž velké množství vlákniny, která je velmi důležitá pro správnou funkci střev. Také pro organismus cenné látky jsou v jablku zastoupeny z velké části právě ve slupce. Obsahuje například téměř čtvrtinu celkového obsahu vitamínu C a skoro polovinu vitamínu A.
Slupka také obsahuje látky podporující správnou funkci plic a mozku. Konzumace jablek včetně slupky může být prevencí Alzheimerovy choroby a dokonce i rakoviny. Jablka se slupkou by měli jíst i ti, kteří se snaží zhubnout. Když jablko oloupete, značně se ošidíte.