Jak jsou účinné léky proti HIV při léčbě nového koronaviru?

koronavir

S více než 20 000 případy v Číně a jejich nárůstem mimo zemi se Koronavirus rychle mění v globální krizi.

Experti se pokoušejí zjistit, jak zacházet s novým Koronavirusem, který byl Světovou zdravotnickou organizací prohlášen za nouzový stav v oblasti veřejného zdraví. V nedávné době v Bangkoku došlo k novému vývoji, když tým lékařů prohlásil úspěšnost léčby pacientů infikovaných virusem pomocí léků obvykle podávaných pacientům s HIV.

Podle zpráv 71letá žena (pacientka) vykázala pozitivní příznaky a lepší zotavení pouhých 48 hodin po podání léků. Dokud je tento případ stále zkoumán, neexistuje žádný jasný důkaz, že se jedná o lék na léčbu smrtelné choroby. Zůstává spousta otázek, na které je třeba odpovědět.

Proč léky proti HIV?

Thajští lékaři použili k léčbě nemoci kombinaci léčiv, zejména anti-retrovirových léčiv.

Podle zprávy z nemocnice se jedná o účinný „lék“. Zpráva vydaná z nemocnice:

"To není lék, ale pacientův stav se výrazně zlepšil. Po pozitivním testování po dobu 10 dnů v naší péči se po použití této kombinace léku výsledek testu stal negativní do 48 hodin."

Funguje to?

Vzhledem k tomu, že vakcína je stále potenciálně pryč, vědci doufají, že pokus by mohl nabídnout kritický průlom. Z Číny vyšly novější případové studie a studie, které ukazují, že lékaři se při léčbě vysoce rizikových pacientů aktivně spoléhají na léky proti HIV.

Ze všech experimentálních studií a studií ukazuje kombinace antivirotik používaných při léčbě těžké chřipky a infekcí nejvyšší potenciál ze všech léků.

Druh terapie, známá jako kombinovaná terapie, není vůbec novým konceptem. Kombinovaná terapie byla v minulosti používána k léčbě určitých regresivních forem rakoviny a mnoha závažných forem chronických onemocnění.

Léky, které se používají k léčbě nového koronaviru u několika pacientů, jsou lopinavir, ritonavir, které působí z kořene a odstraňují virovou schopnost napadat nebo reprodukovat imunitní systém těla, čímž omezují i problém další infekce. Tato kombinace působí na enzym, proteázu, která je používána jak virem lidské imunodeficience, tak i koronaviry k napadení proteinových buněk v těle a násobení jejich počtu v těle.

Lékaři také experimentují s přidáním dalšího léku, Oseltamiviru, který se používá k léčbě chřipky, v naději, že tato kombinace nezvýší účinnost koronaviru a místo toho jej rozloží.

V minulosti se léky proti HIV používaly k léčbě pacientů trpících SARS, kteří po léčbě vykazovali pozitivní klinické přínosy a jejich výsledky byly zveřejněny také v The Lancet.

Také čínští lékaři tuto kombinovanou terapii využívají a testují ji na některých pacientech infikovaných koronavirem. Zatímco některé vykazovaly určitý druh alergické reakce, zatímco jiné vykazovaly pozitivní vývoj.

Nevýhody

Stejně jako u všech terapií, i když se tyto léky mohou ukázat jako účinné, mají určité vedlejší účinky. Neexistuje tedy žádný potenciální důkaz, že by tato značka léků proti HIV mohla fungovat při léčbě všech případů koronaviry.

Velkým důvodem je to, že rodina koronavirů je poměrně silnější než jiné viry, a proto bylo až dosud obtížné zjistit základní příčinu šíření. Lékaři také říkají, že ačkoli léky pravděpodobně fungovaly v omezených případech, před jejich zavedením je zapotřebí mnohem více studií a přesvědčivých výzkumů. Vědci také pracují na přípravě potenciálních vakcín, které budou působit jako preventivní opatření. Může to však trvat měsíce.