Nenápadná zelená rostlina umí provonět nejen zahradu, ale i náš domov. Její vůně je příjemná a povzbuzující. Máta peprná roste běžně v našich klimatických podmínkách jak na záhonech, tak v květináčích. Typické zelené lístky se hodí nejen do oblíbených letních koktejlů, ale skvěle provoní i džbán s obyčejnou vodou a ledem. Výborně se kombinuje také s citrónem nebo limetkou. Mátou zdobíme letní dezerty, dá se z ní uvařit třeba typická anglická mátová omáčka, ale ještě větší uplatnění najde máta v péči o naše zdraví. Používá se sušená v podobě mátového čaje, ale můžete si z ní vyrobit také skvělý mátový olej, nebo pokud máte radši něco ostřejšího, tak i likér.
Nejčastěji používáme mátový čaj. Je vynikající při nadýmání, ale i při dalších střevních či zažívacích problémech. Někdo ho doporučuje i při dlouhých cestách jako prevenci proti cestovním nevolnostem. Mátový čaj také pomáhá při rýmě a nachlazení. Ale pozor, jako každá bylinka, také máta může být návyková. Proto je po 10 až 14 dnech užívání obvykle vhodné pití na zhruba týden i déle přerušit, nebo nepoužívat mátu samostatně, ale v některé z bylinných směsí. Pokud si nejste jisti, poraďte se v lékárně, nebo u bylinkáře.
Mátový olej se dá koupit, ale jeho kvalita i cena jsou velmi různorodé. Nejlepší je si ho tedy vyrobit doma z lístků čerstvé máty, která ještě nekvetla, a kvalitního rostlinného oleje lisovaného za studena. Platí poměr 100 gramů mátových lístků na 0,5 l oleje, přičemž směs je třeba louhovat minimálně dva týdny a pak scedit. Hotový olej se uchovává v chladu a pomáhá při mnoha zdravotních problémech. Vnitřně se používá na zažívací problémy a bolesti břicha. Při smíchání několika kapek mátového oleje s vodou dostanete domácí ústní vodu, která je výborná na afty a zanícené dásně. Při použití v aromalampě je olej výborný pro uvolnění ucpaného nosu a jako pomocná terapie při bolestech, například menstruačních, bolesti kloubů, hlavy atd. Olej se dá také použít pro masírování bolavé hlavy či kloubů, nebo na některé kožní problémy.
Máta ale není vhodná pro kojící ženy a někdo na ni může být alergický. Při jakékoli negativní kožní reakci na olej ho hned přestaňte používat. Při nepříjemných pocitech po čaji se raději poraďte se svým lékařem.