Pijeme čaj černý, zelený, bílý, ovocný i bylinkový, ale už jste slyšeli o čaji modrém? Připravuje se z květů rostliny Clitoria ternatea, česky klitorie, která pochází z jihovýchodní Asie a roste i v Indii. Můžete ji najít také pod poetickým názvem Motýlí hrachový květ, nebo Křídla asijské holubice. Clitoria ternata se dnes vyskytuje v řadě tropických zemí po celém světě, je pěstována i jako okrasná rostlina.
Květy této rostliny jsou skutečně modré a odvar z nich připravený má modrou až tyrkysovou barvu. Když do odvaru přidáte pár kapek citrónové šťávy, zfialoví. Odstín ovlivňuje pH roztoku. Květy klitorie jsou jedlé a používají se jako ozdoba různých pokrmů. V Barmě je například podávají smažené v těstíčku, ale vyrábí se z nich i sirup. Pro přípravu čaje se používají květy sušené.
Pití modrého čaje má velmi příznivé účinky na lidský organismus, které využívá například tradiční indická medicína ájurvéda. Modrý čaj obsahuje velké množství antioxidantů, zejména flavonoidů. Antioxidanty působí proti stárnutí organismu, zánětům, podporují imunitu a fungují i jako prevence rakoviny.
Pozitivní vliv má modrý čaj také na funkci mozku a celkový duševní stav, podporuje správné fungování jater a pomáhá také upravit menstruační cyklus. Používá se také při infekci močových cest, artritidě, zácpě a astmatu. Skvělý vliv má i na zdraví pleti a vlasů a používá se i při detoxikačních kůrách, protože dobře čistí organismus. Pití modrého čaje zrychluje také metabolismus, a proto se doporučuje jeho konzumaci při snaze o redukci hmotnosti.
Modrý čaj se připravuje ze sušených květů, které je třeba zalít horkou, nikoli vroucí vodou. Čaj se nechá odstát alespoň deset minut a pak se scedí. Má jemnou bylino-dřevitou chuť a nejlépe je ho podávat neslazený. Pokud se bez oslazení neobejdete, vhodný je med, agávový sirup nebo sladidlo ze stévie. Vhodné je ho pít denně, ale nepřehánět to. Maximální dávka je pět šálků. Pít se dá jak horký, tak ledový. Květy zamražené do kostek ledu se používají do míchaných nápojů jako ozdoba.