Proč zrovna celer?

celer

Celer je bohatým zdrojem antioxidantů obsahujících dostatek dávek vitamínu C, beta karotenu a dalších flavonoidů, které detoxikují a chrání naše krevní cévy a vnitřní orgány. Fytonutrienty, které tato nádherná rostlina obsahuje, také snižují záněty a podporují zdraví trávicího ústrojí, zejména v žaludku. Celer také obsahuje vitamíny A & K a folát, které hrají aktivní roli při tvorbě zdravých červených krvinek, regulují krevní tlak a krevní cholesterol.

Džus nebo syrové?

Stejně jako rajče, mrkev a jiné zeleninové šťávy, celerová šťáva je pohodlný způsob, jak zvýšit denní spotřebu zeleniny. Není to nutně zdravější než celý celer, ale pokud vám chutná víc než stonky celeru, může to být pro vás nejlepší volba.

Přes odšťavňovač nebo jíst mnoho celeru je výstřelek, který získává hybnost v těchto dnech. Můžete těžit z celeru, pouze pokud je to součást jinak zdravé vyvážené stravy, která obsahuje bohatou řadu živin, jako je jiná zelenina, ořechy a semena, jako jsou mandle a lněná semena.

Jak vařit a ukládat

Vyčistěte stonky a uchovávejte je v chladničce po dobu až 3 dnů, aby stonky zůstaly baculaté a neměly žlutou barvu. Nakrájejte stonky a vařte.

Věděli jste?

Hippokrates popsal celer jako nervový utěšitel. Celer byl považován za afrodiziakum již ve starověkém Římě. V Portage v Michiganu se nachází celerové muzeum, které se nazývá Flats Interpretive Center neboli “Interpretační centrum celerů“. Od klasických časů do středověku byl celer používán jako léčivá rostlina k léčbě zubů, nespavosti, dny, revmatismu, úzkosti a artritidy.