Břicho bolí tu a tam každého z nás. Dost často si myslíme, že nás bolí žaludek, ale může se jednat i o problémy se střevy a dalšími orgány zažívacího traktu. Ani v lékárně nám tak často nemohou poradit tu správnou tinkturu či čaj. Pokud se vaše problémy opakují, navštivte raději lékaře a nechte se důkladně vyřešit. Preferujete-li bylinky před klasickými tabletkami, je lepší si mezi nimi vybrat tu správnou. Přesto se vyplatí mít doma alespoň některé bylinné čaje jako první pomoc při bolestech břicha.
Takovou domácí lékárničkou může být například čaj z heřmánku nebo máty peprné. Heřmánek je známý svými protizánětlivými účinky. Pomůže při různých virózách a jiných infekcích, zklidňuje křeče v žaludku a pomáhá při nevolnosti. Máta je vynikající při nepříjemném nadýmání, protože podporuje normální funkci zažívacího systému. Při infekcích je důležitá schopnost máty podporovat přirozenou imunitu organismu. Pokud vás trápí zažívání, pomůže vám také lépe usnout.
Proti nadýmání a zácpě pomáhá také bazalka, která má blahodárný vliv i na chuť k jídlu a fungování žaludku. Velmi časté je rovněž překyselení žaludku, které snižuje kořen zázvoru. Ten zvyšuje také tvorbu žaludečních šťáv, ale žaludek zároveň zklidňuje. Také zázvor příznivě působí na nevolnosti a nadýmání. Nedostatečnou tvorbu žaludečních šťáv může zvýšit konzumace smetánky lékařské, kterou lze používat po schválení lékařem i při žaludečních vředech.
Antisepticky působí další bylinka, kterou známe hlavně z kuchyně, a to tymián. Pomůže při průjmových potížích a zánětlivých onemocněních žaludku. Na křeče v oblasti břicha (žaludeční i střevní) pomáhá řebříček, který povzbuzuje i chuť k jídlu. Křeče tlumí i odvar z celého kmínu, který nám už naše babičky vařily při nadýmání podobně jako fenykl. Zdravé fungování trávení a obranyschopnost podporuje také šalvěj.
Nezapomínejte, že látky obsažené v bylinných čajích, tinkturách či tabletách mohou ovlivňovat účinek léků, které vám předepíše lékař. Některé byliny jsou také návykové a jejich každodenní používání se nedoporučuje. Jako u všeho, tak i u bylinek platí, že by se měly užívat s rozumem a nejlépe po konzultaci s bylinkářem, lékařem, nebo lékárníkem.