Bylinky patří neoddělitelně k české i světové kuchyni. Díky používání bylinek při vaření lze dát i obyčejnému jídlu specifickou chuť a zároveň značně snížit objem soli potřebné k dochucení jídel. Bylinky jsou její daleko zdravější alternativou. Využití najdou při přípravě polévek, masových pokrmů, těstovin, ale meduňka a máta se uplatní i při pečení.
Čerstvé byliny přímo na talíř
Asi nejoblíbenějším způsobem konzumace bylinek je jejich přidávání do polévek, nádivek, zapečených těstovin i brambor a dalších jídel. Kdo by neměl rád uvařené brambory s pažitkou, nebo domácí polévku s čerstvě nasekanou petrželkou? Bylinky lze dnes snadno koupit i v zimě v květináčích a pěstovat si je sami doma. Kromě výše uvedených se jedná nejčastěji o bazalku, oregano, majoránku, saturejku, rozmarýn, koriandr, kopr, libeček, ale hodně lidí si pěstuje i méně obvyklé bylinky. Do bylinek se nakládají i masa k další úpravě.
Bylinky jsou i v průmyslově vyráběných potravinách
Nejen domácí vaření se neobejde bez bylinek. Bylinky najdete například v některých pochutinách, jako jsou třeba chipsy, přidávají se do sýrů, instantních pokrmů, polévek a kořenících směsí. Vynikající je i bylinkové máslo, ať už samostatně, nebo třeba v bagetě s bylinkovým máslem. Bylinky jsou také v hotových omáčkách na těstoviny či dresincích. A samozřejmě sušené bylinky jsou v bylinkových čajích, ať už jednotlivě, nebo v bylinných směsích.
Bylinky v potravinách řeší zemědělci i vědci
Bylinky v potravinách jsou i cílem speciálního dotačního programu „České bylinky pro nové potraviny podporující zdraví populace“, které vypsalo Ministerstvo zemědělství ČR na roky 2019–2023. Vědci a zemědělci tak mají možnost čerpat více než 15 milionů na výzkum vybraných bylin s cílem přidávat je do potravin a podporovat tak zlepšování zdraví české populace. Pro naši vlast je více než typické, že jedním z prvních výsledků programu je speciální pivo obohacené o látky z kořene kozince blanitého.