Asi to už zažil úplně každý. Dietní chyba nebo střevní infekce způsobí nepříjemné průjmové onemocnění a nemocný pak trpí i bolestmi břicha a cítí se celkově velmi slabý. V první fázi většinou nemá na jídlo ani pomyšlení, ale přesto je třeba jíst, aby mělo tělo dost sil na boj s nemocí. Musíme ale konzumovat jen potraviny, které situaci ještě nezhorší. A hlavně hodně pít, aby tělo nebylo dehydrované.
Co pít
Při průjmu musíte zvýšit příjem tekutin až na dvojnásobek obvyklého množství. Nejčastější první pomocí je černý čaj, ideálně hořký, nebo oslazený hroznovým cukrem. Protože při průjmových onemocněních ztrácí tělo hodně minerálů, je vhodné si je doplnit zpět minerálkami. Ale pozor, některé z nich mohou mít i projímavé účinky, proto vybírejte pečlivě. Pokud máte křeče v břiše, doporučuje se také klasická coca-cola. Musí být ale ledově vychlazená a konzumuje se v menším množství po lžičkách. V lékárně lze také zakoupit tzv. rehydratační roztok.
Co jíst
Každému vyhovuje něco jiného, ale nejčastěji se doporučuje jíst bílé pečivo, ideálně klasické tukové rohlíky z předchozího dne. Můžete také rozvařit do měkka rýži, případně si z ní namixovat kaši (samozřejmě bez mléka). Výborná je také vařená nebo dušená mrkev, případně čistý zeleninový, mírně osolený vývar právě s mrkví nebo rýží.
Pokud výše zmíněné vaše tělo zvládlo, můžete zkusit vařené brambory ve formě kaše bez mléka a jen mírně slanou. Výborný je také banán, který je skvělým zdrojem draslíku. Můžete ho sníst samostatně, nebo ho rozmačkat s nastrouhaným jablkem. Postupně můžete přidávat vařené bílé maso, případně drůbeží šunku. A za další den zkuste jogurt nebo jiné zakysané výrobky.
I když se vám uleví, určitě byste se v následujících dnech měli vyhýbat dráždění zažívacího traktu. Takže se vyvarujte snažených a kořeněných pokrmů, nejezte ani nadýmavou zeleninu a ovoce se zrníčky, případně celozrnné pečivo.
Pro zastavení průjmu můžete zkusit i čokoládu, ale výhradně hořkou. A nepřehánějte to s množstvím.