Strava s vysokým obsahem tuku může bojovat proti schizofrenii

schizofrenie

Strava s vysokým obsahem tuku, ale s velmi nízkým obsahem sacharidů, která je obecně zvýhodněná tělesnými staviteli, může být účinná při léčbě schizofrenie, uvedl nový výzkum.

Schizofrenie je ničivá, chronická duševní nemoc, která postihuje téměř jedno procento lidí po celém světě. Neexistuje lék a léky používané k jeho zmírnění.
Tato nemoc může vyvolat vedlejší účinky, jako je porucha pohybu, zvýšení tělesné hmotnosti a kardiovaskulární onemocnění.

Vědci zjistili, že krmení myší ketogenní stravou, která je založena na vysokém obsahu tuků, ale má velmi nízké sacharidy (cukry), vede k menšímu počtu zvířat, které se chováním podobají schizofrenii.

Ketogenní strava byla používána od dvacátých let ke zvládnutí epilepsie u dětí a v nedávné době jako hubnoucí dieta upřednostňována některými kulturisty.

Dieta může fungovat tím, že alternativní zdroje energie budou poskytovány ve formě takzvaných ketonových tělísek (produkty rozpadu tuku) a pomohou obejít abnormálně fungující cesty buněčné energie v mozku schizofreniků, řekl jeden z vědců Zoltana Sarnyai z Jamese Cooka Univerzita v Queenslandu v Austrálii.

"Většina energie člověka bude pocházet z tuků. Takže strava se bude skládat z másla, sýra, lososa apod. Z počátku by byla použita nemocniční léčba v lůžkovém prostředí, kde by mohla být kontrolována strava pacienta," Sarnyai Vysvětlil.

Studie rovněž ukázala, že myši na ketogenní stravě váží méně a mají nižší hladiny glukózy v krvi, než myši, které byly krmeny normální stravou.

Závěry byly zveřejněny online v časopise Schizophrenia Research.